Samodzielni

Nasze Pszczółki i Biedronki codziennie ćwiczą się w samodzielności. W jaki sposób?Stwarzamy im ku temu odpowiednie warunki. Zaczynając od nawyków, które codziennie omawiamy na poranku jak np. „zdejmuję buty i odkładam je na swoje miejsce” lub „Sprzątam zabawki”. Teoretyczne umiejętności przekładamy na praktykę,która dokonuje się w toalecie, w szatni, czy na jadalni. Pokazujemy dzieciom technikę zakładania bluzy, kurtki ale poszczególne czynności wykonuje już samo dziecko.Wspieramy je, zachęcamy, motywujemy, idziemy na kompromisy, ale nie wyręczamy.Dzięki temu dajemy im szansę do rozwoju w tym obszarze. Przy okazji warto wspomnieć, że czynności samoobsługowe pozytywne wpływają na rozwój małej motoryki u dziecka. Samodzielność to tylko korzyść dla dziecka! Zachęcamy do stwarzania dzieciom przestrzeni do rozwoju samodzielności. Możemy im w tym pomoc również poprzez dobór odpowiedniego obuwia, które łatwo da się założyć na nogę czy też poprzez przygotowanie ubrań wszywając do bluz i kurtek odpowiednio duże zawieszki, które umożliwią dziecku odwieszenie ich na haczyk.