Relacja z konferencji
15 listopada zorganizowaliśmy kolejny już wykład z cyklu Kocham i Wymagam. Naszym Gościem był wicedyrektor pierwszej w Polsce szkoły dla chłopców „Żagle” Piotr Giertych. Jest katechetą i doktorem teologii. Temat spotkania brzmiał: „Jak rozmawiać z dziećmi na temat płciowości”.
Sprawy intymne i problemy w tej dziedzinie dotykają nas bardziej niż inne. Rany zadane w tej sferze pozostają w człowieku, zwłaszcza młodym, na całe życie. Dlatego wprowadzanie dzieci w tematykę miłości małżeńskiej i przekazywania życia to materia niełatwa dla każdej rodziny. Praktyczne porady: 1) Pierwsi muszą z dzieckiem rozmawiać rodzice, to ich rola. 2) Przekazywać wiedzę w otoczce celu Bożego: ludzie są stworzeni do stania się mężem i żoną. 3) Mówić językiem biologicznym, ale prostym. 4) Mówić wpierw o rzeczach naturalnych, chyba że okoliczność (np. usłyszana wypowiedź) dotyczy spraw nienaturalnych, wówczas wyjaśniać je na bieżąco. Dzieci winny znać normę i właściwy język do jej opisywania. Na początek można nie omawiać tematu przyjemności płynącej z aktu małżeńskiego. 5) Dbać o skromność, poczucie intymności już u małych dzieci. Unikać treści (np. reklam) uprzedmiotawiających kobietę, uczyć o właściwym stroju i wyglądzie. 6) Rozmawiać o prawdzie, nie podtrzymywać mitów o pochodzeniu dzieci. 7) Nie banalizować i nie zostawiać bez odpowiedzi pytań o płciowość naturalnie pojawiających się u dziecka.
Rodzice okazujący sobie na co dzień miłość to najlepsi nauczyciele życia rodzinnego. Małżeństwo w naturalny sposób wytwarza klimat zaufania do rozmów z dziećmi dotyczących sfery płciowości człowieka.
Tekst: Jacek Drobnik
Zdjęcia: Katarzyna Dyllus