„Węgielkowe Mole Książkowe” powracają :)

Węgielkowe Mole Książkowe – autorski program edukacji czytelniczej realizowany w naszym przedszkolu – powraca w nowej odsłonie! Tym razem za sprawą Kącika Czytelniczego, który pojawił się vis a vis sekretariatu. Chcemy zachęcić dzieci, młodzież i Was, drodzy Rodzice, do czytania, czytania, czytania… Bo wiemy, jak wiele korzyści niesie ze sobą czas spędzony na dobrej lekturze (zwłaszcza w gronie rodzinnym!). Z naszego Kącika może skorzystać każdy kto pojawi się w murach Węgielka – mały i duży. Zasady wypożyczania i wymiany książek zamieszczone są w regulaminie – zachęcamy do zapoznania się z nim, a przede wszystkim do zaczytania.

Misiowy piątek

Dzisiejszy dzień był bardzo radosny, kolorowy i pluszowy, a to wszystko za sprawą misiów, które przyszły do Węgielka wraz z naszymi przedszkolakami. W ten sposób 25 listopada świętowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Czy misie bawiły się tak dobrze, jak my? O to zapytajcie swoje dzieci – przedszkolaki potrafią rozmawiać z misiami, zwłaszcza przed snem 😊

Jesienne pejzaże

W ramach miesiąca malarskiego w grupach czterolatków nasze przedszkole odwiedziła malarka – pani Magdalena Sontag. Tygryski, Kangurki i Zajączki z uwagą i zainteresowaniem słuchały opowiadania o pracy artystki, przyborach i technikach stosowanych w zawodzie plastyka. Nasze przedszkolaki poznały rodzaje obrazów – martwą naturę, portret i pejzaż. W dalszej części spotkania mali artyści, przy instruktażu pani malarki, stworzyli z wielką starannością własne jesienne pejzaże. Już pod koniec miesiąca będzie można je podziwiać w specjalnie utworzonej galerii malarstwa czterolatków.

Za górami, za lasami, w domku z piernika …

Listopad przenosi nasze Sówki i Wiewiórki w ciekawy i bardzo lubiany świat książek, bajek i baśni, a także teatru. Pomagają nam w tym zajęcia, podczas których pięciolatki dowiadują się skąd biorą się książki (poza tym, że można je kupić w sklepie warto prześledzić też powstawanie papieru i trudną pracę pisarza i ilustratora), czym różni się pacynka od kukiełki, i kim był ten pan, który napisał „Lokomotywę” i znaną chyba wszystkim dzieciom „Kaczkę dziwaczkę”.

Poza teorią jest czas na praktykę – przedszkolaki uczą się dbać o książeczki w grupowych biblioteczkach, coraz lepiej rozumieją pojęcie szacunku do książki poprzez pomoc w naprawianiu tych egzemplarzy, które trafiają „do książeczkowej lecznicy” i doskonalą umiejętność słuchania podczas codziennych „audycji”. Ale też same tworzą swoje ilustracje i mini-książki. Kąciki czytelniczy i teatralny (to takie duże pudła, które co miesiąc wymieniamy pomiędzy grupami) dają sposobność aby trenować „czytanie”, układanie wyrazów w formie gier i zabaw, a także odgrywanie scenek z wykorzystaniem paluszków, drewnianej sceny i pacynek. A wiemy, że to nie wszystko, co w listopadzie czeka nasze pięciolatki. Bowiem znajomość czym jest grzbiet książki, to jedno, świadomość, że książki wypożycza się w bibliotece to drugie, ale może to dobry moment na mały spacer, aby poznać pracę bibliotekarza? A czy zagramy na deskach teatru? Na wszystko przyjdzie czas 😊.

Muzyczny listopad

Listopad mija trzylatkom śpiewająco – w końcu tematem przewodnim jest muzyka. Jest dużo zabaw przy akompaniamencie muzyki, zagadek muzycznych, poznawania instrumentów, wspólnego śpiewania. A przy okazji dzieci ćwiczą koncentrację, pamięć i spostrzegawczość, pracują nad koordynacją ruchów i rozwijają wrażliwość na piękno świata dźwiękowego.

W miniony wtorek Pszczółki i Motylki wraz z Sówkami i Wiewiórkami spotkały wyjątkowego gościa – pana Bartosza Pieszkę, wibrafonistę i kompozytora jazzowego. Spotkanie dostarczyło wiele pozytywnych wrażeń i dowiodło, że dzięki muzyce podróże można odbywać także w wyobraźni. Było pięknie!