KOCHAM SŁYSZEĆ w Sówkach i Wiewiórkach

We wrześniu i październiku nasze najstarsze przedszkolaki brały udział w ogólnopolskiej akcji „Kocham słyszeć”. Pierwszym etapem tego wydarzenia było spotkanie z gośćmi – panią Anią Michalską – mamą Oli z Kangurków oraz panią Agatą – jej uczennicą. Zajęcia te były dla dzieci okazją do doświadczenia kontaktu z osobami niesłyszącymi lub niedosłyszącymi. Panie opowiadały o tym, jak wygląda życie takich osób oraz o narzędziach, które im pomagają; tłumaczyły dzieciom różnicę pomiędzy aparatem słuchowym a implantem wszczepianym do głowy, a potem pokazywały jak można porozumiewać się z osobami niedosłyszącymi i niesłyszącymi w języku migowym. Każde dziecko mogło wziąć do rąk aparat słuchowy i zobaczyć go z bliska, a na koniec otrzymało kartkę z alfabetem języka migowego do pobawienia się z rodzicami w domu.

Drugi etap akcji to zajęcia przeprowadzone przez wychowawców oraz praca plastyczna. Tym razem dzieci rozmawiały o tym, do czego jest nam potrzebny zmysł słuchu oraz jak działa ludzkie ucho. Na koniec przedszkolaki ozdobiły kontury aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego najładniej jak potrafili, tak, jakby był to prezent dla ukochanej osoby.