Latające pszczoły, czyli Bee-boty w Węgielku

 

Wiosna, trochę figlarna w swojej naturze, ale bardzo oczekiwana, przybyła już do Węgielka,
a wraz z nią (prosto z Kuźnicy) przyleciały pszczoły. Ale były to pszczoły niezwykłe, bo elektroniczne. Bee-boty, bo o nich mowa, zawitały do grup najstarszych przedszkolaków i dały możliwość naszym Sówkom, Wiewiórkom i Zuchom poznać z bliska fascynujący świat techniki.

Roboty, wyglądem przypominające prawdziwe owady, to doskonała pomoc w przygotowaniu młodych umysłów do nauki programowania. Bo Bee-bot potrafi poruszać się tylko wtedy, kiedy samodzielnie go zaprogramujemy i wydamy mu komendę. Robot wyposażony jest w przyciski, które ułatwiają dzieciom to zadanie. Pomagają im również w nauce logicznego i matematycznego myślenia (np. „Ile ruchów do przodu potrzebuje Bee-bot, aby dotrzeć do domu omijając wodę i trawnik?”).

Dzięki Bee-botom dzieci rozwijają orientację kierunkową na płaszczyźnie, motorykę małą i koncentrację uwagi, a także uczą się współpracować w grupie. Roboty-pszczoły skonstruowane są w taki sposób, aby uczyły dzieci poprzez zabawę. Milusińscy nie zdają sobie z tego sprawy, ale my, dorośli, wiemy jak ważne jest doświadczenie w poznawaniu nowych rzeczy. Już Konfucjusz przedstawił prosty klucz do zdobywania wiedzy: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

 

Zajęcia, które przeprowadził pan Sebastian Pontus (nauczyciel z Kuźnicy) bardzo spodobały się dzieciom. Pięcio- i sześciolatki uczyły się obsługi robotów, a potem samodzielnie programowały (wydawały komendy) i czekały na efekt swojej pracy. Radości było co niemiara! Już wkrótce Bee-boty na stałe zagoszczą w Węgielku.

 

Kilka informacji praktycznych:

Pszczółka Bee-bot to robot podłogowy, na którego grzbiecie znajdują się 4 przyciski kierunku ruchu (do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo), a także przyciski: start, pauza i anuluj. Robot obraca się
o 90-stopni w lewo i w prawo, a także przesuwa się do przodu i do tyłu.
Aby zaprogramować robota należy wcisnąć przyciski kierunkowe w odpowiedniej sekwencji, a następnie przycisk GO. Robot może zapamiętać 40 ruchów, a podczas każdego ruchu przebywa ten sam odcinek drogi (15 cm).