"Patent na talent…" – relacja z konferencji

Dnia 17 marca w Szkole dla Chłopców Kuźnica gościł pedagog prof. dr hab. Krzysztof Szmidt z Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem wykładu było rozpoznawanie uzdolnień i talentu u dzieci.
Profesor zauważa, że zdolności w różnych dziedzinach przejawia każdy z nas. Rzeczą rodziców i nauczycieli jest wykryć je u dziecka i umiejętnie je rozwijać, tak aby mogły zaowocować powstaniem talentu. Samorodny talent to rzecz niezwykle rzadka (Mozart), większość utalentowanych osób ma za sobą długi czas treningu w jakiejś dziedzinie; czas ten szacuje się na 10 tysięcy godzin ćwiczeń, czyli 3 h dziennie przez 10 lat.
Jak wykrywać uzdolnienia u dziecka? Ich oznakami są: ciekawość poznawcza, zadawanie dociekliwych pytań, spostrzegawczość, zgłębianie jakichś zainteresowań, zamiłowanie do czytania, wyobraźnia twórcza, łatwość koncentracji i wytrwałość w realizowaniu zamierzeń i zadań. Przykładowo, pytanie: „Dlaczego słońce przyciemnia skórę, a rozjaśnia włosy?” tylko z pozoru śmieszy, dowodzi bowiem wrażliwości i wnikliwej obserwacji. Takich przykładów padło wiele. Jednym z lepszych narzędzi diagnozy zdolności dziecka jest „test z wyobraźni”, jaki stanowi rysunek (może przedstawiać wynalazek, opowiadać historię lub być satyrą).
A zatem, rodzice i nauczyciele, sprzyjajmy naszym pociechom w wyżej wymienionych sferach, a wpierw starajmy się wykryć oznaki zdolności. Każde zaobserwowane uzdolnienie, wytrwale później rozwijane, zostanie przekute w talent.
400-osobowa aula naszej szkoły wypełniona była po brzegi (przybyłym rodzinom zapewniliśmy na czas wykładu opiekę nad dziećmi), toteż pytaniom po wykładzie nie było końca.
Tekst: Jacek Drobnik
Zdjęcia: Katarzyna Dyllus

Cały wykład można przeczytać tutaj

Poniżej znajduje się zapis audio.

Relację z konferencji zamieścił również Gość Niedzielny – link.

Dziękujemy i zapraszamy na kolejny wykład 11 kwietnia o 17:30, szczegóły na stronie szkoły Płomień – link.